Zbulohet varreza masive me 200 viktima të ISIS në Raka

Zbulohet varreza masive me 200 viktima të ISIS në Raka Rreth 200 kufoma, përfshirë disa njerëz që besohet të jenë vrarë nga ‘Shteti Islamik’ i Irakut dhe grupi Levant (ISIL ose ISIS), janë gjetur në një varr masiv pranë qytetit sirian Raqqa, tha një zyrtar lokal dhe një monitoruesi i luftës. Yasser al-Khamees, i cili udhëheq një ekip të respondentëve të parë, tha të mërkurën se varri masiv u zbulua në fillim të muajit të kaluar në skajet jugore të Raqqës, ish kryeqytetit de fakto të ISIS.

Deri në 800 njerëz mund të varroseshin këtu, tha ai. Zbulimi i varrit mund të ndihmojë në identifikimin edhe më shumë të disa mijëra njerëzve, fatet e të cilëve mbeten të panjohura, përfshirë të huajt e burgosur nga ISIS. Forcat e mbështetura nga Shtetet e Bashkuara e hoqën ISIS-in nga qyteti i shkatërruar në tetor të 2017, duke e lënë Këshillin Civil të Raqqa (RCC) për ta drejtuar atë. RCC ka gjetur trupa nga rrënoja në të gjithë qytetin që është lënë nën gërmadha nga sulmet disa muajshe për ta përjashtuar grupin e armatosur. “Ky varr është pjesë e një serie varresh që ndodhen në zonën e kampit të Vanguard ku më shumë se 3.500 trupa janë gjetur gjatë muajve të fundit”, tha agjencia e lajmeve DPA.

Disa varre të tjera masive tashmë janë identifikuar rreth qytetit, duke përfshirë një në lagjen e njohur si “Panorama” nga e cila janë zhvarrosur mbi 900 trupa.

Related posts

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

74 + = 82