Zbulohen dy nga financuesit e grupit terrorist ISIS,vinin nga Rusia

Në një aksion të gjerë në Moskë të Rusisë janë arrestuar dy persona për të cilët kishte dyshime se kanë financuar grupin terrorist islamik të quajtur ISIS, kanë njoftuar nga Komiteti rus për hetime.

Bastisjet janë kryer në Moskë në vendin e quajtur Krajnojarski kraj, dhe Dagestat. Në hetime është konfirmuar se nga periudha 2014-2017, pjesëtarë të grupit islamik ISIS, janë shtetas rus të cilët kishin qenë për luftime në Siri dhe të njëjtët e kanë financuar këtë organizatë terroriste.

Sipas informative të autoriteteve ruse, të dyshuarit kanë mbledhur rreth 8 milionë rubla për mbështetje të terroristëve. Gjatë këtij aksioni deri tani janë arrestuar dy veta dhe operacioni vazhdon./Alsat

https://www.youtube.com/watch?v=B9dyVgAen_k

Related posts

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

− 8 = 2