Tunisia bëhet vendi i radhës i cili ndalon mbulimin e plotë të fytyrës pas sulmeve terroriste që ndodhën ditë më parë

Kryeministri tunizian Youssef Chahed ka ndaluar mbajtjen e velos (të nikabit) – një mbulim i plotë i fytyrës – në institucionet publike me efekt të menjëhershëm, duke përmendur arsyet e siguris.
“Chahed nënshkroi një dekret të qeverisë që ndalon çdo person me një fytyrë të fshehtë nga qasja në selitë publike, administratat, institucionet për arsye sigurie”, tha një burim zyrtar për agjencinë e lajmeve Reuters të premten. Vendimi, i cili u raportua mbi mediat shtetërore, vjen në një kohë të rritjes së sigurisë në vend pas një bombardimi të dyfishtë vetëvrasës në kryeqytetin Tunis, më 27 qershor, që la dy të vdekur dhe shtatë të plagosur. Dëshmitarët thanë se një nga bombarduesit ishte maskuar në një nikab.
Ministria e Brendshme e mohoi këtë dhe tha se organizatori i bombardimeve e shpërtheu vetën të martën për të shmangur kapjen. Sulmi ishte incidenti i tretë i tillë brenda një jave dhe erdhi në kulmin e sezonit turistik në kohën kur Tunizia po përgatitej për zgjedhjet parlamentare të vjeshtës.
Shteti Islamik i Irakut dhe Levant (i njohur gjithashtu si ISIL ose ISIS) morën përgjegjësinë për të tre sulmet. Në vitin 2011 gratë u lejuan të mbanin hixhabin dhe nikabin në Tunizi pas një ndalimi prej dhjetësh nën presidentët laikë Zine El Abidine Ben Ali dhe Habib Bourguiba, të cilët hodhën poshtë të gjitha format e veshjes islame. Në shkurt të vitit 2014, ministri i brendshëm e udhëzoi policinë për të rritur mbikëqyrjen e veshjes së nikabit si pjesë e masave “kundër terrorizmit” për të parandaluar përdorimin e saj si një maskë.

Related posts

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

58 − 48 =