Terroristja gjermane e ISIS-it e len ‘vajzën skllave’, 5 vjeçare të vdes nga etja, thonë prokurorët

 Një anëtare gjermane e ‘Shtetit Islamik’ po përballet me akuza për krime lufte në vendin e saj sepse ka lënë një vajzë pesëvjeçare të vdesë nga etja në diellin e nxehtë. Shtetasja 27-vjeçare gjermane identifikohej vetëm si Jennifer W dhe bashk me burrin e saj e blenë fëmijën si “skllav” të familjes kur jetonin në Mosulin e pushtuar nga ISIS në Irakun e veriut në vitin 2015, thanë prokurorët gjermanë të premten. “Pasi vajza u sëmur dhe e lagi dyshekun e saj, burri i të akuzuares e lidhi atë jashtë si dënim dhe e la fëmijën të vdiste nga etja në nxehtësinë e vapës”, thanë ata në një deklaratë.

“E akuzuarja e lejoi burrin e saj ta bënte këtë dhe nuk bëri asgjë për ta shpëtuar vajzën.” Prokurorët federalë thanë se kishin vendosur akuzat për krime lufte, vrasje dhe kundërvajtje të armëve më 14 dhjetor në një gjykatë në Munih që merret me çështjet e sigurisë së shtetit dhe rastet e terrorizmit. W ishte larguar së pari nga Gjermania në gusht të vitit 2014 dhe udhëtoi përmes Turqisë dhe Sirisë në Irak ku ajo u bashkua me ISIS-in muajin e ardhshëm. Të rekrutuar në një skuadër zëvendësuese të policisë morale të vetëshpallur të grupit, ajo do të patrullonte parqet e qyteteve të Isuzë të Falluxhës dhe Mosulit. “Detyra e saj ishte të siguronte që gratë të silleshin në përputhje me rregulloret e sjelljes dhe veshjeve të vendosura nga organizata terroriste”, tha deklarata. Për frikësim, e akuzuara mbajti një pushkë sulmi të tipit Kalashnikov, një pistoletë dhe një jelek eksploziv “. W vizitoi ambasadën gjermane në Ankara për të aplikuar për dokumente të reja të identifikimit në janar të 2016, disa muaj pas vdekjes së fëmijës. Shërbimet turke të sigurisë e arrestuan atë kur ajo u largua nga misioni dhe ajo u ekstradua në Gjermani disa ditë më vonë.

Related posts

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

51 − = 50