Terroristët e Al Kaidës janë ende aktiv në Facebook dhe YouTube

Në vitin 2006, Ibrahim Suleiman al-Rubaish u riatdhesua në Arabinë Saudite nga Guantanamo Bay, pasi ai kishte shërbyer më shumë se pesë vjet si një luftëtar armik dhe ishte në stërvitje me Al Kaidan dhe ishte duke luftuar përkrah talebanëve në Afganistan kundër Shteteve të Bashkuara. I liruar si pjesë e planeve të administratës së Obamës për ta mbyllur burgun në detin e hapur, Rubaish u pranua në programin e “deradikalizimit” të Riadit.

Pastaj, dikur në vitin 2009, ai u arratis nga programi dhe Arabia Saudite me 11 xhihadistë të tjerë. Të gjithë u kthyen në Jemen dhe Rubaish shpejt doli si ‘Mufti’, ose jurist i Islamit, për al Kaidën në Gadishullin Arabik (AQAP), ku ai kaloi gjashtë vitet e ardhshme duke u shfaqur në video propaganduese për mediat e grupit Al-Malahem si në lirimin e një numri të fetvave dhe artikujve për degët e tjera të al Kaidës duke përfshirë revistën Inspire në gjuhën angleze.
Rubaish u vra nga një predhë me dron amerikan në Jemen në vitin 2015. Por idetë dhe trashëgimia e tij jetojnë përmes predikimeve dhe fjalimeve të tij, ende të pranishme në Facebook dhe YouTube.

Facebook pretendoi vitin e kaluar se ka hequr 99 përqind të “përmbajtjes së terrorizmit” para se të ishte raportuar nga palët e treta. Në tre muajt e parë të vitit 2019, YouTube tha se hoqi 89,968 video që shkelën politikën e dhunshme të ekstremizmit. Një nga rezultatet më të përhapura të kësaj rënie është grisja e përmbajtjes së Awlaki në gjuhën arabe dhe angleze. Emri i klerikut të AQAP përdorte 40,000 hite në YouTube. Sot, Facebook dhe YouTube kanë arritur të eliminojnë shumicën e tyre – por jo të gjitha. Ne identifikuam shtatë fjalime të Awlaki në të dy platformat, në arabisht. Një, një përshkrimin e frikshëm të jetës së përtejme, i cili gjithashtu glorifikon kohën e Avlaki në tokë dhe vdekjen e tij nga sulmi amerikan me dron në Jemen në vitin 2011, që është parë 4,400 herë që nga janari.

Multimedia ka qenë tradicionalisht një biznes bum për xhihadistët për një arsye të qartë: është një mënyrë tepër e lehtë për aktorët jo shtetërorë që të kalojnë kufijtë shtetërorë në milisekonda dhe të radikalizojnë dhe të rekrutojnë pasuesit e rinj pa u takuar as edhe një minut me ta. Fjalimet e Awlaki ishin shumë të rëndësishme për ta bindur Umar Farouk Abdulmutalib, i cili e vizitoi klerikun në Jemen, ndërsa ishte ende një student inxhinieriku në University College London, për të tentuar të shpërthente një bombë të modifikuar në bord të një avioni në Detroit në vitin 2009. Suri ishte i lidhur me Sulmuesit e trenave në Madrid, dhe puna e tij i ka frymëzuar ata në ISIS të thërrasin sulme të “vetmuara ujku” në Perëndim. Kurse Rubaishi u shqetësua për vrasjen e secilit që fyente Profetin. AQAP më vonë mori përgjegjësinë për operacionalizimin e masakrës së Charlie Hebdo në Paris. Dhe kjo është arsyeja pse Facebook dhe YouTube i janë nënshtruar presionit të qeverive për të pastruar faqet e tyre me përmbajtje radikale.

Related posts

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

− 1 = 8