Të gjithë luftëtarët e ISIS-it po dorëzohen(Foto+Video)

Forcat e udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara në pjesën verilindore të Sirisë kapën 400 luftëtarë të ISIS-it që po përpiqeshin të shpëtonin nga enklava e fundit e grupit të armatosur në Sirinë lindore. Një komandant i lartë për Forcat Demokratike të Sirisë (SDF) tha të mërkurën se qindra militant të ISIS u dorëzuan nga pjesa e fundit e territorit që ata kontrollojnë në fshatin Baghouz në krahinën Deir Az Zor “Ka një numër të madh të luftëtarëve që janë brenda dhe nuk duan të dorëzohen”, tha komandanti i SDF.

Ata që po dorëzoheshin ishin në mesin e më shumë se 2,000 njerëzve që u larguan nga Baghouz të mërkurën në evakuimin e fundit, të transportuar me kamionë në një vend të shkretëtirës, ku u morën në pyetje, po kontrolloheshin dhe po u jepnin ushqim dhe ujë. Skenat e dorëzimit, poshtërimit dhe zemërimit e theksuan dëshpërimin e grupit të armatosur si bastionin e fundit të madh në Siri, në skaj të rënies. Civilët e zemëruar të evaku’uar nga Baghouz thërrisnin “‘Shteti Islamik’ do të mbetet” – duke nënvizuar kundërshtimin e luftëtarëve të ISIS dhe mbështetësve të tyre edhe sikur disfata e tyre të afrohet. ” ‘Shteti Islam’ do të qëndrojë, Zoti është i madh, ‘Shteti Islamik’ do të qëndrojë”, ata bërtitën.

Kapja e Baghouz do të mbulonte katër vjet përpjekje ndërkombëtare për të rikthyer grupin e armatosur. Gratë dhe fëmijët u dërguan pastaj në një kamp për personat e zhvendosur në veri të al-Hol Hasakah, ndërsa luftëtarët e dyshuar u zhvendosën në qendrat e paraburgimit.

Related posts

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

− 7 = 1