Të bllokuar në Siri: fëmijët e rrëmbyer nga ISIS që nuk mund të shkojnë në shtëpi

 Mahmud dhe Ayyub Ferreira duken me sy të çuditshëm në kamera, të lidhur fort me tesha dhe kapele kundër dimrit sirian. Ata mezi e kujtojnë diellin dhe plazhet në shtëpi në Trinidad, nga jeta e tyre para se babai i tyre vendosi të bashkohej me ‘Shtetin Islamik’ dhe i rrëmbeu ata në vitin 2014. Ayyub, shtatë vjeçar që dëshiron të jetë futbollist kur të rritet, dhe Mahmudi, 11 vjeçar, që pëlqen kriketin dhe i mungon pula e KFC. Por më shumë se çdo gjë, ata dëshirojnë që të kthehen në shtëpi dhe të përqafojnë nënën e tyre, që është mijëra kilometra larg në ishullin e Karaibeve. Vëllezërit janë në mesin e 1.200 fëmijëve të huaj – duke përfshirë të paktën 10 nga Britania – të lënë në harresë ligjore që kur ISIS-i u dëbua nga kryeqyteti i saj , Raqqa, në tetor të 2017.

Të rrëmbyer një ditë pas ditëlindjes së tretë të Ayyub, djemtë kaluan disa vite që jetonin në të ashtuquajturin kalifat përpara se koalicioni i udhëhequr nga SHBA ta shfaroste atë, dhe babai i tyre i dërgoi ata nga Raqqa në Turqi me njerkën e tyre belge. Ajo i braktisi ata, ku u kapën nga forcat demokratike siriane kurde-arabe. Që atëherë ata kanë qenë vetëm në Kampin Roj, në shtëpinë e mjerueshme të familjeve të militantëve të vdekur ose të burgosur. Babai i tyre besohet të jetë i vdekur. Njerka e tyre është në një kamp tjetër në territorin kurd. Kushtet në Roj janë të mjerueshme.

Me kalimin e kohës, kampi është bërë objekti i mbajtjes së caktuar për gratë dhe fëmijët që kishin lidhje me ISIS-in, dhe si rezultat, disa grupe ndihmash u detyruan të tërhiqnin shërbimet e tyre pasi që kampi nuk ra nën përgjegjësinë e tyre humanitare dhe standardet e jetesës u përkeqësuan. Vëllezërit tashmë janë traumatizuar nga përvojat e tyre sa që nuk mund të kujtojnë emrin e nënës së tyre, që jeton në luginën e Petit, një lagje e qetë pranë kryeqytetit të Trinidadit. Ajo nuk kishte marrë lajme nga djemtë për më shumë se një vit dhe ka vuajtur nga shumë sulme paniku pasi ata ishin marrë nga ish-burri i saj. “Kur ata u larguan, ai më tha se do të shkonin në shtëpinë e gjyshes së tyre. Ditën tjetër motra ime erdhi dhe ajo tha se ai kishte shkuar në Siri … dhe filloi rrëfimin duke qarë,” … The Guardian

Related posts

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

15 − = 10