Sri Lanka ndalon mbulesat e fytyrës (burkës) pas sulmeve të Pashkëve

Autoritetet në Sri Lanka njoftuan të hënën ndalimin e mbulesave të fytyrës sipas një ligji emergjent të miratuar pas sulmeve vdekjeprurëse të së dielës, që vranë mbi 250 vetë. Masat do të ndihmonin forcat e sigurisë për të identifikuar njerëzit si dhe çdo sulmues të mbetur me rrjetin e tyre mbështetës që vazhdon në të gjithë ishullin e Oqeanit Indian, thanë autoritetet. “Ndalimi është të forcojë sigurinë kombëtare … Askush nuk duhet të errësojë fytyrat e tyre për ta bërë identifikimin e vështirë”, tha një deklaratë nga Presidenti Maithripala Sirisena.

Ligji që hyn në fuqi nga e hëna nuk i ka përmendur në mënyrë specifike vellot e veshura nga shumë gra myslimane. Por ka shqetësime brenda bashkësisë myslimane se një ndalim i zgjatur mund të nxisë tensionet në kombin e besueshëm fetar që doli nga një luftë civile me separatistët Tamilë të pakicave etnike një dekadë më parë. Zyrtarët kanë paralajmëruar se ata që qëndronin pas shpërthimeve vetëvrasëse të 21 prillit në disa hotele dhe kisha po planifikonin sulme më të mëdha, duke përdorur një furgon bombardues të veshur me uniforma ushtarake.

“Është një urdhër presidencial për të ndaluar çdo veshje që mbulon fytyrat me efekt të menjëhershëm”, tha Dharmasri Bandara Ekanayake, një zëdhënës i Presidentit Sirisena, për Reuters. Kryeministri Ranil Wickremesinghe, i cili po përballet me Sirisen, lëshoi një deklaratë duke thënë se ai kishte kërkuar nga ministri i drejtësisë të hartojë rregullore për të ndaluar mbulesat e fytyrës të veshur nga shumë gra myslimane.

Related posts

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

51 − = 45