Në Indonezi ka dështuar komploti i ISIS për të shpërthyer bombat në distancë duke përdorur WiFi

ISIS ka planifikuar të përdorë WIFI për të shpërthyer në ditancë të largët disa eksploziv, pasi policia indoneziane thotë se kanë grumbulluar dhjetëra bërthama të afta për këtë punë. Policia indoneziane tha të premten se ata kanë arrestuar terroristët e dyshuar të ISIS, duke përfshirë disa që planifikuan të shpërthenin bomba në demonstrata politike kur rezultatet e zgjedhjeve u shpallen javën e ardhshme. Policia tha se militantët donin të përfitonin nga ndonjë trazirë politike për të nxitur kaosin duke përdorur WiFi për të shpërthyer nga distanca eksplozivët e mbushur me bomba drejt rrugëve të mbushura me njerëz.

“Ne jemi duke i kërkuar publikut të mos dalë në rrugë më 22 maj, sepse mund të jetë e rrezikshme pasi ata (të dyshuarit) dëshironin të sulmonin turmën dhe oficerët e policisë”, tha një zëdhënës i policisë në kryeqytetin Jakarta. Rreth 29 të dyshuar u arrestuan vetëm këtë muaj, me 60 të arrestuar që nga fillimi i vitit në sulme në të gjithë vendin e Azisë Juglindore, thanë ata. Disa të dyshuar të arrestuar ishin krijues të aftë për bomba dhe kishin luftuar përkrah grupit xhihadist në Siri, si dhe anëtarë të rrjetit ekstremist lokal Jemaah Anshurat Daulah (JAD), tha policia. JAD ka premtuar besnikëri ndaj ISIS dhe është fajësuar për një valë bombash vetëvrasëse në kishat e vendit në qytetin e dytë më të madh të Indonezisë Surabaya vitin e kaluar.

Related posts

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

83 + = 84