Në Egjipt hapen xhamia dhe kisha më e madhe në Lindjen e Mesme

 Presidenti Abdel Fettah al-Sisi inauguroi xhaminë dhe kishën më të madhe të Egjiptit në kryeqytetin e ri administrativ, në prag të Krishtlindjes së Koptëve, në një mesazh simbolik të tolerancës në kombin mbizotërues mysliman. Koptët, pakica më e madhe e krishterë në Lindjen e Mesme, duhej të mbajnë një mision në mesnatë në Katedralen e Lindjes, të faturuar nga qeveria si kisha më e madhe e Lindjes së Mesme, pak orë pas inaugurimit.

Të krishterët koptik përbëjnë rreth 10 për qind të gati 100 milionë njerëzve të Egjiptit. Ata gjithashtu janë vënë në shënjestër gjithnjë e më shumë në vitet e fundit nga militantët e ISIS-it, e cila po kryen një kryengritje në veri të gadishullit të largët të Sinait. Presidenti i SHBA-së Donald Trump gjithashtu vlerësoi hapjen e xhamisë dhe kishës. “Jamë i ngazëllyer për të parë miqtë tanë në Egjipt duke hapur katedralen më të madhe në Lindjen e Mesme.” Presidenti Al-Sisi po e lëviz vendin e tij në një të ardhme më gjithëpërfshirëse,” tha Trump n një postim të dielën. Të dyja xhamija dhe kisha janë të vendosura në kryeqytetin e ri administrativ, një zhvillim i madh që ndodhet rreth 45 km në lindje të Kajros. Kryeqyteti i ri egjiptian, i shpallur në mars të 2015, synon pjesërisht të zvogëlojë grumbullimin e banorëve në Kajro.

Related posts

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

46 − = 40