Mposhtet ISIS-i

Forcat siriane kanë parashikuar fitore të plotë mbi ISIS brenda disa ditësh, pasi zbuluan një varr masiv të trupave të prerë në territorin e ish-grupit terrorist.

Forcat Demokratike të Sirisë, një milici kurde e mbështetur nga Uashingtoni, janë në prag të nxjerrjes jashte së ISIS nga mbajtja e saj e fundit në Baghouz, pranë kufirit me Irakun, transmeton IndesOnline.

Komandanti i SDF-së, Mazloum Kobani, tha në një video të lëshuar sot: “Ne do të shpallim fitoren e plotë ndaj Daesh [ISIS] brenda një jave.”

Shfaqjet e sotme u shfaqën për të treguar një varr masiv i cili u zbulua një javë më parë dhe ende po hetohet.

Nuk ishte e qartë kur njerëzit ishin vrarë, por shumë prej tyre ishin të prerë, sipas SDF.

Forcat siriane po kërkojnë të konfirmojnë nëse trupat ishin ato të Yazidis të skllavëruar nga ISIS, tha një komandant i SDF.

Më shumë se 3.000 Yazidis të tjerë u vranë në një sulm në vitin 2014, që Kombet e Bashkuara më vonë e përshkruan si gjenocidale, gjë që shkaktoi sulmet e para ajrore amerikane kundër IS.

Mijëra më shumë ikën në këmbë dhe shumë mbeten të zhvendosur më shumë se katër vjet më vonë.

SDF gjithashtu njoftoi të enjten se kishte liruar 24 nga luftëtarët e saj nga grupi xhihadist.

Operacioni për të fshirë mbetjet e fundit të kontrollit territorial të ISIS është mbajtur pasi SDF kërkon të evakuojë mijëra civilë.

Enklava e ISIS në Baghouz, një zonë e vogël në bregun lindor të lumit Eufrat, është territori i fundit i populluar i mbajtur nga xhihadistët.

Megjithëse rënia e Baghouz do të shënojë një moment historik në fushatën kundër IS, grupi shihet ende si një kërcënim për sigurinë.

SDF ka thënë se dëshiron të evakuojë civilët brenda Baghouz para se ta sulmojë atë ose të detyrojë dorëzimin e xhihadistëve të mbetur, të cilët SDF ka thënë janë kryesisht të huaj.

Related posts

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

96 − 91 =