Mijëra qeliza të fjetura të ISIS mund të riaktivizohen për sulme të reja,thonë ekspertët

Mijëra terroristë të ‘Shtetit Islamik’ të mposhtur nga ushtria e mbështetur nga Perëndimi e që janë frymëzuar në Siri, duke formuar qeliza të gjumit, tani po përgaditen për të dalë, e për të nisur sulme të përgjakshme. Pavarësisht humbjes ushtarake të ‘Kalifatit’ nga ana e forcave kurde të udhëhequra nga forcat e tyre, ata ende po komplotojnë sulme të hakmarrjes ndaj vendeve si Britania dhe ata ende mbeten nën frikën e komandës së Ebu Bekr el-Bagdadit.
Gazeta Mirror ka qenë në Sirin veriore për 10 ditët e fundit, ku më shumë se një duzinë trupash kurde janë sulmuar nga xhihadistët e ISIS në kohën sa ishim ne atje. Kudo, ushtarët dhe vendasit i frikësohen qelizave të ISIS-it – sidomos në Raqqa, e cila është marrë nga ISIS-i në vitin 2017, por është tronditur kohët e fundit nga disa bomba terroriste. Komandantët e Forcave Demokratike të Sirisë, dhe aleatët e një koalicioni perëndimor kundër ISIS, paralajmëruan se Britania po përballet me më shumë sulme, të frymëzuara nga kërcënimi i xhihadit të ringjallur. Mervan Kamishlo është komandant i Forcave Demokratike të Sirisë, i cili e shkatërroi kalifatin me shokët e tij. Ai paralajmëroi: “Ka ende mijëra qeliza terroriste këtu. Kur arritëm në mënyrë ushtarake ata u zhdukën”. I pyetur nëse ata dhe mjeshtri Ebu Bekr al-Baghdadi mund të frymëzojnë sulme në Britani, ai tha: “Absolutisht 100 për qind ata munden – ata janë të gjallë dhe ata kanë një strukturë komanduese.”
“Ata ende mendojnë se janë një shtet. Rrjeti i tyre i gjumit është një si mafi. Ata do të kthehen.” “Bagdadi është ushtarak i mençur. Ai dhe komandantët e tij janë mendërisht të mençur.”
“Ne besojmë se ai është në Siri dhe është në gjendje të komunikojë me komandantët e tij. Kjo paraqet një kërcënim global për të gjithë jo vetëm këtu, por edhe në perëndim.” Kamishlo beson se të gjithë 800 luftëtarët britanikë që erdhën këtu janë ose të vdekur, të burgosur ose kanë ikur diku tjetër, ndoshta në Evropë.
Ai paralajmëroi: “Ka dhjetëra mijëra fëmijë të ‘Shtetit Islamik’ në kampet e refugjatëve, mendjet e të cilëve janë helmuar. “Ata dëshmuan për prerje koke, tortura, vrasje, njerëz të varur në rrugë, gra të rrahura, të vrara për shkak të flokëve të tyre dhe të dhunuara nga koha e luftës.” “ISIS i tregoi botës sa të rrezikshëm janë ata.”
“Këta fëmijë kanë nevojë për shumë trajtime psikologjike, specialistike për t’i ndihmuar ata, ose do të jenë një rrezik për botën në vitet që vijnë. Ashtu si një bombë e kurdisur. Kjo është një tragjedi, por është gjithashtu një frikë e madhe”. Lufta komplekse dhe e shumë-anshme e Sirisë filloi në vitin 2011 me regjimin e Asadit që brutalisht po përpiqet të shuajë një kryengritje të pa-armatosur pas Pranverës Arabe të Lindjes së Mesme.

Related posts

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

78 − 68 =