ISIS mer përgjegjësinë për bombardimet e kishës në Filipine

Grupi terrorist i ISIS mori përgjegjësinë të dielën për një sulm të dyfishtë me bombë në një katedrale katolike romake në Filipinet jugore që vranë të paktën 20 vetë dhe plagosën 111 të tjerë. Grupi i Inteligjencës SITE, i cili monitoron aktivitetin online të ISIS, tha se militantët morën përgjegjësinë nëpërmjet agjencisë së tyre propaganduese Amaq. Vdekjet përfshinin 15 civilë dhe pesë trupa. Ndër të plagosurit ishin 17 trupa, dy policë, dy roje bregdetare dhe 90 civilë të plagosur. Ne do të ndjekim deri në skajet e tokës kriminelët e pamëshirshëm pas këtij krimi shkatërrimtar derisa çdo vrasës të sillet para drejtësisë dhe të vihet prapa hekurave. Ligji nuk do t’u japë asnjë mëshirë”, tha zyra e Presidentit Rodrigo Duterte në Manila. Qeveritë perëndimore shqetësohen se një numër i vogël i militantëve të lidhur me ISIS nga Lindja e Mesme dhe Azia Juglindore mund të krijojnë një aleancë me kryengritësit filipinas dhe ta kthejnë jugun në një terren edukativ për ekstremistët.

Related posts

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

1 + 5 =