G20: Terrorizmi dhe radikalizmi janë kërcënimi i ri ndaj botës

BUENOS AIRES: Kryeministri Narendra Modi i cili është në një vizitë zyrtare tre-ditore në Argjentinë për të marrë pjesë në samitin e G20, deklaroi se terrorizmi dhe radikalizmi janë një kërcënim për botën. Duke folur në takimin informal të liderëve në BRICS (Brazil, Rusi, Indi, Kinë dhe Afrikë e Jugut) në periferi të G20, Kryeministri Modi pohoi se njerëzit e përfshirë në krime financiare janë gjithashtu një kërcënim i madh dhe u bëri thirrje udhëheqësve botërorë të punojnë së bashku për të frenuar paratë e zeza. Kryeministri gjithashtu vuri në dukje se BRICS është “një motor i rritjes globale” dhe kombet duhet të punojnë së bashku për të mirën e madhe. “Ne duhet të flasim me një zë për interesin e vendeve në zhvillim në Kombet e Bashkuara dhe organizatat e tjera shumëpalëshe. Për këtë arsye ne kemi ardhur së bashku për BRICS”, theksoi kryeministri Modi. Zëdhënësi zyrtar i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Raveesh Kumar, shkroi në Twitter: “Në angazhimet e tij të para të sotme, PM @narendramodi mori pjesë në takimin jozyrtar të liderëve të BRICS në kufijtë e Samitit G20.” Kryeministri Narendra Modi filloi ditën e tij të dytë këtu duke marrë pjesë në takimin informal të liderëve të BRICS në hotelin Alvear Palace.
Udhëheqësit e vendeve të tjera BRICS – Presidenti i Brazilit Mechel Temer, Presidenti i Kinës Xi Jinping, Presidenti rus Vladimir Putin, Presidenti i Afrikës së Jugut, Cyril Maraphosa gjithashtu arritën në Argjentinë para seancës. Kryeministri ka një takim me presidentin kinez Xi për herë të katërt pas seancës plenare, pas së cilës ai do të takohet me presidentin e ri të Kilit, Sebastian Piñera.Në mbrëmje do të ketë një takim informal në Rusi, Indi, Kinë (RIC), i cili do të pasohet nga një shfaqje kulturore dhe një darkë liderësh. Përveç këtyre, kryeministri Modi do të marrë pjesë gjithashtu në takimin e parë trepalësh midis Japonisë, Amerikës dhe Indis.

Related posts

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

56 + = 57