Familja britanike me 12 anëtar që ju bashkuan ISIS kanë vdekur të gjithë

Një familje britanike me 12 anëtar të cilët ikën nga shtëpia e tyre për t’u bashkuar me ISIS në Siri, tani janë të gjithë të vdekur.

Tre djem nga familja Mannan u vranë duke luftuar për grupin ekstremist ndërsa shtatë të tjerë – duke përfshirë tre fëmijë të vegjël – vdiqën në një sulm ajror. Dy prindërit e moshuar vdiqën nga shkaqe natyrore. Kur ata ikën në vitin 2015, u raportua se Muhamed Mannan kishte diabet dhe gruaja e tij Minera Khatun kishte kancer. Mannans përfshinë popullin më të vjetër dhe më të ri britanik që të ka dezertuar në ISIS. Të gjithë 12 të afërmit nuk ishin parë në katër vjet pas vizitës në vendin e tyre në Bangladesh.

Besohet se familja u ndal në Turqi në rrugën e tyre për në shtëpi përpara se të hyjë në vendin e shkatërruar nga lufta. Duke folur për MailOnline, djali i z. Mannan Shalim tha: “Ata janë të gjithë të vdekur, është histori e gjatë, e përfunduar, ne ishim duke u përpjekur për ti gjetur për disa kohë se çfarë u kishte ndodhur atyre dhe kjo është konfirmuar vetëm kohët e fundit nga Siria.”
Pas largimit nga Britania e Madhe, familja përfshinte Muhammed Abdul Mannan, 75 vjeç dhe bashkëshorten e tij Minera Khatun, 53 vjeçe, vajzën e tyre Rajia Khanom, 21 vjeç dhe djemtë Mohammed Zayd Hussain, 25 vjeç, Muhammed Toufique Hussain, 19 vjeç, Mohammed Abil Kashem Saker, dhe bashkëshortja e tij Sheida Khanam, 27. Duke u bashkuar me ta, u zgjodhën anëtarët e familjes Mohammed Saleh Hussain, 26 vjeç dhe bashkëshortja e tij Roshanara Begum, 24 vjeç, së bashku me tre fëmijë, të moshës nga një deri në 11 vjeç. Familja u raportua e humbur në polici nga dy djem, të kuptuar si z. Mannan nga një martesë e mëparshme, të cilët jetojnë në Luton.
Dy muaj pas mbërritjes në Siri, familja lëshoi një deklaratë që shprehte mbështetjen e tyre për ISIS dhe lumturinë e tyre për të qenë në një vend “i cili është i lirë nga korrupsioni dhe shtypja e ligjit të bërë nga njeriu dhe që nuk qeveriset nga sheriati”. Duke folur në vitin 2015, një udhëheqës i komunitetit tha se e kishte njohur familjen për 35 vjet, me z. Mannan që po shkonte në xhamin lokale disa herë në ditë.
Ai tha se askush nuk e dinte nëse i ishte bashkuar një grupi ekstremist islamist por njerëzit në komunitetin e tij i kishin thënë se disa gra në familje mund të kishin qenë radikalizuar dhe kishin marrë pjesën tjetër të familjes me ta për të shmangur zbulimin. Shtëpia e Mannanit në Luton momentalisht është duke u marrë me qira dhe fqinjët thanë se edhe ata ishin informuar nga të afërmit se e gjithë familja tani është e vdekur.

Related posts

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

85 − = 76