Dëbohet nga Universiteti i Oksfordit për shkak të propagandimit ekstremist

Një student i Oksfordit është pezulluar nga Universiteti pasi u përpoq të rekrutojë student për një organizatë ekstreme islamike. Studenti i vitit të tretë të inxhinierisë Danial Farooq, 21 vjeç, tani po përballet me një hetim pas shprehjes së mbështetjes publike për xhihadin.

Ai thotë se është anëtar i Hizb ut-Tahrir i cili kërkon të krijojë një shtet islamik nën ligjin e Sheriatit dhe është i ndaluar në më shumë se një duzinë vende në mbarë botën – dhe pse jo në MB. Ai pretendoi se është ‘afër’ për të fituar përkrahës në universitetin më të vjetër të Britanisë dhe i tha një gazetari të fshehtë të Daily Mail se ai mbështeti xhihadin.

Z. Farooq, i cili është nga Brent në veri të Londrës dhe kishte studimet në Kolegjin Wadham, tha: “Ka disa vëllezër që besojnë se problemi i kohës sonë është politik dhe se zgjidhja është për Islamin dhe një kalifat. “Unë besoj se ka 50 deri në 100 hizbis (anëtarë të Hizb ut-Tahrir) – vetëm studentë – në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, dhe se ka edhe pesë hizbide në Oksford, dhe se mund të ndikohen dy ose tre, të tjerë. Sepse kështu fillon e gjitha “.

I pyetur për suksesin e tij të rekrutimit ai tha: ‘Ka disa që po përpiqem ti bind. Ka shumë potenciale në Oksford përsa i përket ndikimit. Shumë njerëz janë nga prejardhje elitare – dhe madje edhe ata që nuk … përfundojnë në sfondet e elitës. Emma Fox, një studiuese në Shoqatën e Henry Jackson, një institut kundër-ekstremist, tha: “Ky hetim i Daily Mail ka ekspozuar një kërcënim të rëndë për sigurinë e studentëve në Oksford, që kurrë nuk duhet të lejoheshin të përplaseshin. Një zëdhënës i Oksfordit tha se ‘merr përgjegjësitë e tij nën parandalimin e [strategjisë së qeverisë kundër terrorizmit.

Related posts

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

68 − = 66