Arabia Saudite bën hapin e parë për t’u shkëputur nga vehabizmi pas disa shekujve të aleancës së përbashkët.

Në 1157 Hixhri (1744 CE) në qytetin Dirijah, në veri të kryeqytetit Saudit Riad, Mohammed bin Saud, themeluesi i shtetit të parë Saudit, dhe kleriku Mohammed bin Abdul Wahhab lidhën një aleancë politike dhe fetare.

Nën këtë aleancë, të dy ndanë pushtetin dhe Bin Saud siguroi mbrojtje dhe mbështetje politike dhe ushtarake për davetin fetar radikal Vehabist (thirrje në besim), ndërsa Abdul Wehabi dhe pasuesit e tij ofruan mbështetje fetare dhe kulturore për shtetin Saudit.Kjo aleancë lejoi vehabizmin dhe politikën saudite të ushqeheshin me njëri-tjetrin për më shumë se 250 vjet, edhe pas rënies së shtetit të parë saudit në 1818 dhe shfaqjes së shteteve të dyta dhe të treta saudite. Sidoqoftë, aleanca pa një ndryshim të madh kur Mohammed bin Salman, i njohur gjithashtu si MBS, u emërua princi i kurorës së Arabisë Saudite në 2017.

Ai mbajti të drejtën fetare për të sunduar dhe vuri Vehabizmin mënjanë si një kornizë fetare dhe intelektuale për vendin.Shfaqja e ekstremizmit fetarAbdul Wehabi u shfaq për herë të parë si një ekstremist fetar në vitin 1740 në qytetin Haremela pas vdekjes së babait të tij, i cili ishte gjithashtu një prijës fetar. Sidoqoftë, njerëzit e qytetit e refuzuan thirrjen e tij, kështu që ai u kthye në vendlindjen e tij Ujajnah. Në atë kohë, daveti i tij ishte zhvendosur nga fjalët në veprim,në të cilën ai dhe pasuesit e tij shkatërruan kupola të ngritura në varre dhe faltore, prenë pemë që ishin bekuar nga banorët vendas, dhe konsiderohej si pabesimtar kushdo që shenjtëronte varret e shenjtorëve. Si rezultat, ai u përjashtua nga Ujajnah dhe u zhvendos në Dirijah, ku u takua me Bin Saudin.Pasi u lidh aleanca midis dy burrave, pasuesit e tyre filluan të pushtonin dhe të merrnin nën kontroll qytetet dhe fshatrat. Pushtimi i Qerbelasë në Irak ishte veçanërisht i përgjakshëm. Shumica e banorëve u vranë, dhe pasuria dhe sendet e tyre u konfiskuan me pretekstin se ata ishin politeistë që nuk kishin të drejtë për asnjë të drejtë. Një qasje e ngjashme u mor në zona të tjera derisa Meka dhe Medina, tani dy nga qytetet më të shenjta të Islamit, u aneksuan në shtetin Saudit në 1805.Çfarë është vehabizmi?Vehabizmi është një formë e rreptë e Islamit “Sunnit” që këmbëngul në një interpretim fjalë për fjalë të Kuranit. Pasuesit besojnë se Vehabizmi do ta pastrojë Islamin nga zakonet e ngatërruara me politeizmin dhe ateizmin.

Kjo u shpjegua nga Abdul Aziz bin Baz, ish-myfti i Arabisë Saudite dhe një nga udhëheqësit e Vehabizmit, i cili deklaroi se Vehabizmi bën thirrje për unitetin e Zotit dhe mohon lidhjen me varret, të vdekurit, idhujt, astrologë dhe adhurimin e pemëve dhe gurëve.Për më tepër, Vehabizmi është i njohur për bindjen e tij të rreptë ndaj sundimtarëve dhe krerëve të shteteve dhe ndalon kundërshtimin ndaj tyre, largimin ose përpjekjet për t’i hequr ata nga pushteti. Për dekada, Shtëpia e Saudit përdori Vehabizmin për të mbështetur sundimin e tyre. Vehabizmi gjithashtu luajti një rol të madh në militantizmin fetar brenda mbretërisë, duke arritur kulmin në krijimin e Komisionit për Promovimin e Virtytit dhe Ndalimin e së Keqës, i cili punoi për shumë vite për të luftuar dhe parandaluar manifestimet e artit dhe muzikës, vendosi kufizime për gratë duke u mohuar atyre shumë të drejta dhe duke ushtruar kujdestari të imponuar mbi to.Doktrina u përdor gjithashtu për të tërhequr miliona ndjekës në botën muslimane, të njohur si Salafistë, dhe për të krijuar xhami që përhapin këtë ideologji në vende të ndryshme. Një shumë e konsiderueshme parash u zhvlerësua për këtë strategji – veçanërisht biletat ajrore për të sjellë muxhahedinë nga e gjithë bota për të marrë pjesë në xhihad në Afganistan, si dhe ndihma humanitare për vendin.

Muhamed bin Selman iu referua kësaj në një intervistë me The Washington Post në të cilën ai tha, “Investimi në shkolla dhe xhami në të gjithë botën është i lidhur me Luftën e Ftohtë, kur vendet aleate i kërkuan Arabisë Saudite të përdorte paratë e saj për të parandaluar përparimin e Bashkimit Sovjetik në vendet e botës islamike.”Përveç luftës në Afganistan, mbretëria ka mbështetur shumë grupe fetare në vendet arabe dhe ka kontribuar në krijimin e shoqatave, xhamive dhe shkollave vehabite, të cilat patën një ndikim të madh në rajon pas kryengritjeve të Pranverës Arabe në fund të vitit 2010, kur grupet fetare të vijës së ashpër fituan një terren politik. Kjo ishte më e dukshme në Siri, ku mijëra muxhahedinë dhe linja të forta fetare formuan milici anti-regjim, duke masakruar qytetarë dhe duke imponuar sisteme të dhunshme dhe shtypëse dhe fetare në zonat që kontrollonin. Sidoqoftë, vende të shumta në Lindjen e Mesme dhe në Afrikën e Veriut përjetuan bombardime dhe operacione të tjera terroriste, duke ndikuar negativisht në tranzicionin demokratik në rajon dhe duke nxitur botën që të mbyllë një sy qorr ndaj regjimeve diktatoriale në këmbim të ndihmës për të luftuar këto grupe.Hapi i parë drejt shkëputjesNga 2015, ndërsa Muhamed bin Selman fitoi më shumë ndikim politik, mbretëria mori një qasje më të hapur ndaj parimeve fetare, veçanërisht kur bëhej fjalë për liritë individuale dhe artet. Për shembull, Komisionit për Nxitjen e Virtytit dhe Ndalimin e të Keqës i vendosën kufizime të konsiderueshme. Gratë gjithashtu u lejuan të vozisin për herë të parë dhe u krijua Autoriteti i Përgjithshëm për Argëtim për të sponsorizuar përhapjen e artit dhe muzikës.Për më tepër, klerikët radikalë u janë nënshtruar kufizimeve, dhe madje ngacmimeve, duke bërë që shumica e tyre të tërhiqen nga pikëpamjet e vijës së ashpër dhe të mbështesin vizionin më progresiv të Muhamed bin Selmanit. Për shembull, Abdallah el-Mani, një anëtar i Këshillit të Studiuesve të Lartë dhe këshilltar i Oborrit Mbretëror, e përshkroi Vehabizmin si të rremë dhe nuk kishte asnjë lidhje me realitetin.

Ai shtoi se shoqërimi i Arabisë Saudite me Vehabizmin është një trillim politik që synon të dëmtojë imazhin e vendit.Përplasja e Muhamed bin Selmanit ndaj militantizmit fetar është përshkruar si hapi i parë drejt shkëputjes midis regjimit saudit dhe vehabizmit, të cilat janë ndërthurur me shekuj. Sidoqoftë, liritë politike nuk janë prekur nga ky ndryshim dhe mbeten të kufizuara. Në vitet e fundit, regjimi ka arrestuar dhjetëra kundërshtarë politikë, aktivistë të mediave sociale dhe ata që shprehin mendime në kundërshtim me princin e kurorës.

https://fanack.com/saudi-arabia/history-past-to-present/saudi-arabia-disengage-from-wahhabism/?fbclid=IwAR3jNTxKtlB3mEHwyp7OXnt7UagwyrBtAw-aDoSVzspbtXCUElGFuqAcy10

Pergatiti: Redaksia e FOLTASH

Related posts

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

− 3 = 3