Ambasadori britanik kryeson lutjet pasi e pritën iftarin në rrugët e Sudanit

Ambasadori britanik në Sudan udhëhoqi lutjet e grupeve islame në rrugët e kryeqytetit Khartoum pasi mbajti me ta një iftar tradicional për anëtarët e publikut.
Llogaria në Twitter e ambasadës britanike të shtunën ka postuar fotografi të Irfan Siddiq që po merrte pjesë në mbledhjen e Ramazanit jashtë shtëpisë së tij. “Siddiq gëzoi një mbrëmje të këndshme duke ftuar kalimtarët në një festë të iftarit të shtëpisë së tij për të ngrënë dhe biseduar me ta”, tha postimi. “Pas iftarit, Siddiq udhëhoqi lutjet e myslimanëve në xhami,” shtoi postimi.
Gjatë Ramazanit njerëzit shpesh e thyejnë agjërimin e tyre në ushqime ndërkomunale të cilat dhurohen në rrugë nga individë ose organizata bamirësie. Siddiq tha se ishte i kënaqur të priste “eksperiencën autentike sudaneze” dhe të bënte lutjet për herë të parë në këtë vend,shkruan Al Araby.co,përcjell foltash.com

Related posts

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

− 2 = 2