Tre policët që i luftuan dje terroristët në Vjenë ishin nga Kosova, thotë ministrja Haradinaj në Berlin..

Tre policë që luftuan dje me terroristët në Vjenë të Austrisë ishin shqiptarë nga Kosova.

Kështu tha ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla sot në Berlin, para takimit me ministrin e Jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maas.“Kosova dënon njëzëri sulmet e natës së shkuar në Vjenë.

Nuk do të jap komente mbi burime të pakonfirmuara, por do të doja të nenvijëzoja disa fakte të rëndësishme mbi atë çfarë ka ndodhur dje. Tre prej efektivëve të policisë që iu përgjigjën sulmeve të mbrëmshme ishin shqipëtarë, shtetas të Kosovës, të cilët jetojnë të mirë integruar në Vjenë dhe punojnë e luftojnë krahas qytetarëve austriakë për të mbrojtur vlerat dhe qëllimet që ne ndajmë me popullin austriak”, tha ministrja e Jashtme e Kosovës.

Ajo tha se Kosova qëndron përkrah aleatëve në luftën kundër ISIS-it dhe terrorizmit.Deklaratën lidhur me rastin në Vjenë mund ta ndiqni nga minuta 17:58

.https://twitter.com/GermanyDiplo/status/1323566052588969984?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1323566052588969984%7Ctwgr%5Eshare_3&ref_url=https%3A%2F%2Finsajderi.org%2Ftre-policet-qe-i-luftuan-dje-terroristet-ne-vjene-ishin-nga-kosova-thote-ministrja-haradinaj-ne-berlin%2F

Related posts

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

+ 79 = 85