Regjimi i Asadit, dhe ISIS-i kanë target opozitën në Idlib të Sirisë

thumbs_b_c_b5fb3b62c7ef931b0be101ba0e709ab2Regjimi i Asadit dhe grupi terrorist i ISIS-it kanë vazhduar të godasin qëndrimet e opozitës në veriperëndim të qytetit verior të Idlibit, sipas një burimi të opozitës lokale. Mohammad Rashid, një zëdhënës i grupit Jaish al-Nasr (i cili lufton nën ombrellën e Ushtrisë së Lirë Siriane), tha se ISIS-i kishte kapur disa fshatra në provincën Hama (në jug të Idlibit) nga opozita e armatosur, përfshirë Hayat Tahrir al-Sham , një grup militant kundër regjimit. Duke folur për Agjencinë Anadolu, Rashid tha se ISIS-i me mbështetjen e Rusisë, Iranit dhe regjimit të Asadit – kishte qenë gjithashtu në pozita të habitshme në Idlib.
Si pjesë e këtyre operacioneve të vazhdueshme, shtoi ai, forcat e regjimit kishin kontaktuar së fundmi me aeroportin Abu al-Duhur, kur forcat e ISIS-it kishin përparuar në Haman verilindore. Me ndihmën ajrore të ofruar nga Rusia, tha Rashid, këto përparime kishin shërbyer për të prerë linjat e mbrojtjes së opozitës. Gjatë bisedimeve të paqes në kryeqytetin Kazakistan, Astana më 21 dhe 22 dhjetor – të ndërmjetësuar nga Turqia, Rusia dhe Irani – delegatët e opozitës raportuan se si regjimi i Asadit dhe ISIS-i po kryenin sulme të koordinuara ndaj forcave të opozitës.

Postime te ngjajshme