Nadia Murad: Nga skllave e ISIS-it deri te laureate e Nobelit

3577141766Bagdad – Nadia Murad i mbijetoi mizorive më të rënda që iu shkaktuan popullit të saj, Jezidi të Irakut, përpara se të bëhej një kampione globale e çështjes së tyre dhe të fitonte çmimin Nobel për Paqen. Të premten, Murad dhe mjeku kongolez Denis Mukwege u shpërblyen me çmimin për “përpjekjet për t’i dhënë fund përdorimit të dhunës seksuale si një armë lufte”, tha kryetarja e komitetit Nobel Berit Reiss-Andersen në zbulimin e fituesve në Oslo.

Murad 25-vjeçare, fytyra e saj e hollë dhe e zbehtë, e përshtatur nga flokët e gjata ngjyrë kafe, bëhet Irakianja e parë që fiton Çmimin Nobel të Paqes. Ajo dikur jetonte një jetë të qetë në fshatin e saj në fortesën e maleve Jezidi të Sinjarit në Irakun verior, afër kufirit me Sirinë. Por kur ISIS-i hyri me forcë në dy vende në vitin 2014, fati i saj ndryshoi përgjithmonë dhe filloi makthi i saj. Një ditë në gusht të atij viti, kamionët me flamurin e zi të ISIS përfshinë fshatin e saj Koço. Luftëtarët e ISIS-it vendosën të vrisnin njerëzit, duke i marrë fëmijët robër për t’i stërvitur ata si luftëtarë dhe duke dënuar mijëra gra me një jetë të punës së detyruar dhe skllavërisë seksuale. Sot, Murad dhe miku i saj Lamia Haji Bashar, përfitues të përbashkët të çmimit të të drejtave të njeriut të vitit 2016 të Saharovit të BE-s, vazhdojnë luftën për 3,000 Jezidët që mbeten të zhdukur, të supozuar ende në robëri.

Luftëtarët e ISIS-it donin “të merrnin nderin tonë, por humbën nderin”, tha Murad, tani ambasadore e vullnetit të mirë të Kombeve të Bashkuara për të mbijetuarit e trafikimit njerëzor. Është një e keqe që e përjetova personalisht gjatë një tre muajshi tronditës. Pasi u kapën nga luftëtarët e ISIS-it, Murad u morë me forcë në Mosul, de facto “kryeqytet” i kalifatit vetëdeklarues të grupit. Gjatë përleshjes së saj ajo u mbajt rob dhe vazhdimisht u përdhunua, u torturua dhe u rrah. ISIS-i organizoi tregjet e skllevërve për shitjen e grave dhe vajzave, dhe gratë Jezide u detyruan të heqin dorë nga feja e tyre.

Për ISIS-in, me interpretimin e tyre ultra-strikt të Islamit, Jezidët shihen si heretikë. Ashtu si mijëra Jezid, Murad u martua me forcë me një terrorist të ISIS. Por më vonë Murad vendosi të përpiqej të arratisej dhe arriti të ikë me ndihmën e një familje myslimane nga Mosuli. E armatosur dhe me dokumente të rreme të identitetit, ajo arriti të kalojë pak kilometra në Kurdistanin irakian, duke iu bashkuar turmave të Jezidve të tjerë të zhvendosur në kampe. Atje mësoi se gjashtë nga vëllezërit e saj dhe nëna e saj ishin vrarë. Me ndihmën e një organizate që i ndihmon Jezidët, ajo u bashkua me motrën e saj në Gjermani, ku jeton edhe sot. Duke shpallur çmimin të premten, kryetarja e komitetit Nobel Reiss-Andersen tha: “Një botë më paqësore mund të arrihet vetëm nëse gratë, të drejtat dhe siguria themelore njihen dhe mbrohen në luftë”. Murad duke folur vazhdimisht për të drejtat e saj është bërë tashmë një zë global, duke bërë fushatë për drejtësinë për popullin e saj dhe për veprimet e kryera nga ISIS-i, duke kërkuar për t’u njohur ndërkomb

Postime te ngjajshme