Më shumë se 100 militantë Taleban dhe të ISIS janë vrarë në Afganistan

thumbs_b_c_3e01bc33c35686c65e412fc8a4bae292Më shumë se 100 militantë janë vrarë në nëntë ofensiva të ndryshme ajrore dhe tokësore gjatë 24 orëve të fundit, sipas zyrtarëve afgan. Në një deklaratë të lëshuar për mediat lokale, Drejtoria Kombëtare e Sigurisë (NDS) tha se kreu nëntë operacione në po aq provinca që kishin në shënjestër militantët talebanë dhe pro-ISIS.

Një total prej 64 luftëtarësh talebanë u vranë në operacionet në kryeqytetin Kabul, Nangarhar, Logar, Paktia, Kunduz, Baghlan, Kandahar, Helmand dhe Herat në 24 orët e fundit. Zëdhënësi i provincës Nangarhar, Hazrat Hussain, tha për agjencin Anadolu se një predhë me dron amerikan kishte goditur një strehë të dyshuar të militantëve pro-ISIS, duke vrarë katër prej tyre në lagjen Haska Maina. Ai tha se dy luftëtarë talebanë u vranë gjithashtu nga një predhë e ngjashme me avionët në lagjen Bati Kot. Deri në tetë luftëtarë talebanë gjithashtu thuhet se u vranë në një sulm tjetër me raketa në lagjen Raghistan të krahinës verilindore Badakhshan të mërkurën. Shërbimi Pashto i BBC raportoi se Forcat Amerikane në Afganistan (USFOR-A) kryen 751 sulme të ngjashme ajrore kundër militantëve të dyshuar në Afganistan vetëm në muajin e kaluar, një shenjë e qartë e presionit në rritje mbi rebelët.

Postime te ngjajshme