Franca zbulon se disa bomba benzine nga Parisi kishin lidhje me Organizatën Terroriste të ISIS-it

451041E000000578-4951696-image-a-17_1507216379737Një bombë benzine që është zbuluar në Paris dje në mëngjes dhe disa nga përzierësit e çimentos që i përkasin një firme janë akuzuar për financimin e ISIS-it. Punëtorët gjetën kontejnerë të benzinës të bashkangjitur me një detonator “të papërpunuar” në një fabrikë çimentoje në verilindje të kryeqytetit francez rreth orës 9 të mëngjesit të sotëm.

Paisja u gjet nën kamionë që i përkiste kompanisë franko-zvicerane LafargeHolcim të çimentos. Ekspertët e deponimit të bombave nxituan në vend kurse policia po kordinonte jashtë zonës, kurse ndërtesat aty pranë ishin evaku’uar. Lafarge është nën hetim lidhur me pohimet se ai në mënyrë indirekte financoi ISIS-in dhe grupe të tjera të armatosura në Siri në mënyrë që të mbajë një fabrikë që funksionon në një zonë lufte.

Më parë këtë vit, kompania pranoi se kishte përdorur “praktika të papranueshme” për të vazhduar operacionet në një fabrikë të çimentos tani të mbyllur në Sirin Veriore në 2013-14, pasi shumica e grupeve franceze kishin lënë vendin e shkatërruar nga lufta. Policia kundër terrorizmit u thirr për t’u marrë me shishet e benzinës, të cilat ishin bërë të gjitha të sigurta dhe pastaj u konfiskuan së bashku me kalimin primitiv. Zona u bë e sigurt këtë pasdite të hershme.

Firma franko-zvicerane në vitin 2010 ndërtoi një fabrikë me rreth 500 milionë funte në afërsi të qytetit sirian të Kobane dhe ajo vazhdoi prodhimin pas zhvillimit të luftës civile siriane në vitin 2011.

Dhe pavarësisht nga fakti se ‘Shteti Islamik’ e mori uzinën në vitin 2012, Lafarge dyshohet se i paguan terroristët me para në dorë për ta mbajtur atë të hapur dhe stafin e saj të sigurt.

Daily Mail- Fol Tash

Postime te ngjajshme