Ebu Bakr al-Bagdadi kreu i ISIS-it është gjallë por i plagosur, ai po fshehet në Siri

IRAQ-SYRIA-CONFLICT-UNREST-ISIL-QAEDANjë zyrtar i ministrisë së brendshme irakiane tha se kreu i ISIS-it Ebu Bakr al-Bagdadi është i gjallë dhe po trajtohet në një spital në terren në Siri, pasi u plagos në një sulm ajror. “Ne kemi informacione dhe dokumente të pakundërshtueshme nga burime brenda organizatës terroriste që al-Baghdadi është ende gjallë dhe i fshehur” në rajonin verilindor të Jazirës së Sirisë, tha kreu i departamentit të inteligjencës dhe kundër-terrorizmit Ebu Ali al-Basri, i cituar sot në gazetën e përditshme As-Sabah .

ISIS-i mban një prani të dukshme në rrafshinat e shkretëtirës së provincës Hasakeh në verilindje të Sirisë pavarësisht se ka humbur shumicën e kalifatit të saj ndërkufitar, i cili njëkohësisht kishte mbuluar edhe një të tretën e Irakut fqinjë. Basri tha se Bagdadi po vuante nga “lëndimet, diabeti dhe thyerjet në trup dhe këmbët që e pengojnë atë të ecë pa ndihmë”. Shefi i militantëve ishte plagosur në një “bastisje ajrore kundër kështjellave të ISIS-it në Irak”. Autoritetet irakiane publikuan javën e kaluar një listë të “udhëheqësve terroristë të kërkuar ndërkombëtarisht”, të kryesuar nga ISIS-i si “kalifi” i vetëshpallur, i lindur në vitin 1971, nën emrin Ibrahim Awad Ibrahim Ali al-Badri al-Samarrai. Qershorin e kaluar, Rusia tha se kishte vrarë ndoshta Ebu Bakr al-Bagdadin në një bastisje ajrore në fund të majit pranë Raqës në Siri, por më vonë tha se ende po përpiqej të verifikonte fatin e tij.

Postime te ngjajshme