25 të vdekur në sulmin e funeralit të luftëtarëve anti-ISIS në Irak

Iraq Kurds Të paktën 25 vetë u vranë dhe 18 u plagosën në sulmin me bombë të së enjtes në funeralet për luftëtarët irakianë të vrarë nga militantët, sipas një numri të ri nga policia dhe mjekët. “Dy bomba shpërthyen kur procesioni i varrimit po zhvillohej në varrezat irakiane” në Asdira, tha kryetari i bashkisë së fshatit Salaheddin Shaalan për AFP. Fshati sunni është në jug të Sharqatit, një nga bastionet e fundit të ISIS-it në veri të vendit, për t’u rimarrë nga forcat irakiane.

“Në total, 25 vetë u vranë dhe 18 u plagosën, katër prej të cilëve janë ende në gjendje kritike”, tha një oficer policie për AFP të premten, në kushte anonimiteti, duke rishikuar një numër vdekjesh më të hershme. Ky ishte sulmi më vdekjeprurës në Irak që nga një bombardimi i dyfishtë vetëvrasës i 16 janarit në Bagdad që ka vrarë 31 jetë. Sulmi i së enjtes u zhvillua gjatë një funerali për pesë anëtarë të njësive paraushtarake Hashed al-Shaabi të vrarë të mërkurën mbrëma në të njëjtin fshat, 250 kilometra në veri të Bagdadit.

Postime te ngjajshme